ТУС - транскраніальна ультрасонографія. Новітній метод ультразвукових скринінгових досліджень, що значно розширює можливості нейросонографії

 

Протягом останнього періоду, вузькопрофільні медичні фахівці все частіше доповнюють свою діяльність ультразвуковими дослідженнями. Що, власне і не дивно, адже таким чином спрощується постановка вірного діагнозу. Лікарі постійно доповнюють або повністю переглядають принципи використання ультразвукової техніки в своїй діяльності. Зараз практично неможливо зустріти фахівців в області акушерства та гінекології, які б не користувалися ультразвуковими сканерами для постановки діагнозу. Той же процес спостерігається і в інших областях медичної практики. Швидше за все, результатом такого розвитку стане поступове ускладнення і поглиблення ультразвукових досліджень в вузькоспеціалізованих областях медицини. Резонним стало і у відповідь реагування виробників на підвищення попиту. З'явилися УЗ сканери, оснащені необхідним обладнанням і програмним забезпеченням для конкретних напрямків в діагностиці.

Дослідження, що проводилося за допомогою УЗ сканерів SonoScape

Для втілення в життя новітніх розробок потрібно дуже багато терпіння, наполегливості і працелюбності. З різних причин, вітчизняними фахівцями дуже важко сприймаються всі нововведення. По-перше, тому, що діють якісь консервативні погляди і у начальників і у простих лікарів. Другою причиною можна назвати глибинне небажання сприймати все нове і передове. Важливим фактором неможливість реалізувати і впровадити все нове і сучасне, з огляду на неповне фінансування.

Незважаючи на всі перепони, дослідницька думка прагне до нових горизонтів і підкорює нові вершини в медицині. На основі робіт відомого нейрохірурга, професора Іова А.С. створена нова концепція, що отримала назву 3V. Назва її сягає в глибину століть, до фрази «Прийшов, побачив, переміг» (Veni, Vedi, Vici - 3V). Це нові принципи, особливо щодо дитячої нейрохірургії. Кожна з частин цього знаменитого вислову має на увазі певні дії. «Прийшов» (Veni) - відображена в портативності устаткування для УЗ досліджень. Можливість використовувати в умовах, коли немає можливості переміщати пацієнта. «Побачив» (Vedi) - можливість візуаляції стану мозкових тканин і структури мозку за допомогою сучасних УЗ сканерів. «Переміг» (Vici) - надання необхідної допомоги оперативно, направлено і безпосередньо на місці.

Комплекс заходів 3V-технології забезпечує максимальну інформаційно-інструментальну підтримку нейрохірурга без залучення додаткового числа помічників, і в найскладніших ситуаціях. Особливо важливими такі системи стають в ургентної нейрохірургії, в сфері військової та екстремальної медицини, в області медицини катастроф, для надання допомоги в важкодоступних районах, в умовах обмеженості інструментального забезпечення на місцях.

Впроваджуючи досвід російських колег, дана система отримала широке використання і в Україні.

У зв'язку з цим варто звернути увагу на такі поняття медичної науки, як скринінг-діагностика, експрес-діагностика, моніторинг захворювань. Ці трохи різнопланові поняття мають на меті оперативно реагувати на виникнення захворювань:

 • Скринінг-діагностичні процедури відносять до профілактичних. Їх метою є виявлення захворювань на початкових етапах розвитку шляхом проведення планових досліджень у широкого загалу населення;
 • Експрес-діагностичні процедури - це ургентна діагностика. Застосовується в медицині катастроф, військової чи екстремальної медицини. Їх метою є оперативне визначення тих змін, які можуть загрожувати життю пацієнта. Особливість таких досліджень - їх мобільність. Сканування проводиться практично в польових умовах або безпосередньо біля ліжка хворого;
 • Моніторинг захворювання, в свою чергу, має на меті визначити типи захворювань і виробити стратегію по лікуванню і прогнозування проходження хвороби.

Портативні системи, як, наприклад, сканер SonoScape А-6, мають набагато більший діапазон використання, на відміну від все тих же КТ і МРТ. Він не має таких значних розмірів. Має високу продуктивність. Немає необхідності транспортувати пацієнта.

Основним показником, який об'єднує процедури моніторингу, скринінг і експрес-діагностики, є швидке отримання інформації про структурні внутрішньочерепних змін пацієнта. І вже на основі отриманих даних, лікар визначає подальший процес лікування або дообстеження.

Поява на ринку портативних і високопродуктивних апаратів SonoScape дало поштовх до повсюдного розвитку транскраніальної ультрасонографії, скорочено ТУС. У минулі роки, цим методом користувалися дуже рідко. Причин тому кілька - невисока якість зображення на скануючому обладнанні і великі габарити і вага самого обладнання. Саме завдяки портативності і функціональності, сьогодні широко застосовується транскраніальна УС, проводиться нейроскрінінг і нейромоніторінг у дорослих пацієнтів і у дітей. Знову ж портативність дозволила проводити дослідження пацієнтів будь-якої вікової категорії в будь-яких умовах. Раціональність і економічні вигоди досліджень SonoScape незаперечні. Одержані дані мають високу кореляцією з КТ і МРТ-нейрозображеннями.

Для оцінки перспективності транскраніальної УС було проведено клінічне дослідження з діагностики захворювань нейрохірургічного характеру, як у дорослих пацієнтів, так і у дітей. Ось невеликий опис процесу і результатів досліджень.

Дослідницька база. Базою для проведення всебічних досліджень виступили деякі медичні установи країни:

 •          Київський науково-дослідний інститут нейрохірургії імені А.П.Рамаданова;
 •          Обласна дитяча клінічна лікарня, м.Одеса;
 •          НПЦНР «Нодус», м.Бровари.

У групі досліджуваних було 3020 осіб, чий вік варіювався від 1-місячного до 82-х років. В переважній більшості, дослідження проводилися в амбулаторних палатах і в палатах відділень неврології і нейрохірургії; в реанімаційних відділеннях для новонароджених; в операційних.

Технічне оснащення. У дослідженнях використовувався сканер SonoScape А-6. У комплект до нього входив мікроконвексний мультичастотний датчик С612, а також лінійний - L745. Спеціальна підготовка пацієнта не проводилася, тривалість дослідження не перевищувала 5-ти хвилин. Вибір сканера типу А-6 пав на його якісні характеристики зображення, на портативність, а також на його невисоку ціну. Крім того, здатність до безперервної роботи протягом 2-х годин на вбудованих акумуляторах, теж зіграло на користь цього типу сканера SonoScape.

Умови дослідження. Для узагальнення показників, кожне дослідження ТУС уявлялося у вигляді реконструкції зображення голови в трьох проекціях, на яких контурно відзначалась ділянка патології. У 52-х випадках виявлення патології, пацієнти були направлені на проходження МРТ і КТ досліджень. Потім дані обох видів дослідження порівнювалися, для визначення ефективності скринінг-діагностики. Потім пацієнтів ділили на дві групи. До першої увійшли ті, у кого підтвердилися дані сканування апаратом SonoScape. До другої - ті, чиї результати були спростовані даними МРТ / КТ.

Результати проведених досліджень. Зведена таблиця результатів повністю відображає поділ пацієнтів на ті характерні зміни, які у них спостерігалися.

Характерні внутрішньочерепні зміни

Загальна кількість хворих

 

Розподіл по групах

Група 1

Група 2

Кіл-ть

%

Кіл-ть

%

Кіл-ть

%

 

Супратенторіальна пухлина

8

15

6

11,5

3

5,7

 

Субтенторіальна пухлина

3

3,5

3

3,5

-

-

 

Пухлина гіпофіза

6

12,4

5

9,6

1

1,9

 

Оболочна гематома

1

1,8

1

1,8

-

-

 

Внутрішньошлуночкові крововиливи

18

34,5

18

34,5

-

-

 

Ішемічний інсульт

9

18,6

5

9,6

4

7,6

 

Інше*

7

14,2

5

9,6

2

3,8

 

Всього

52

100

42

81

10

19

 

                 

* До інших відносяться пацієнти, у яких виявлена гідроцефалія (5) і важка черепно-мозкова травма (2).

Перераховані в таблиці патології мали як прямі, так і непрямі ультрасонарні ознаки, що вказують на внутрішньочерепні зміни. До прямих ознак відносяться вогнищеві зміни ультрасонарної щільності головного мозку. До непрямих - деформація і дислокація елементів нормальних зображень. У пацієнтів з ішемічним інсультом виявлялася лише незначна латеральна дислокація і набряк головного мозку в області інсульту.

Після закінчення досліджень визначилися деякі особливості:

 •          У 2718 пацієнтів (90%) добре візуалізувалися третій, а також бічні шлуночки. Що допомогло оцінити внутрішньочерепні зміни виходячи з їх розмірів і розташування;
 •          У 2174 пацієнтів (72%) були отримані ультрасонарні зображення базальних цистерн і середнього мозку. Що допомагає визначити внутрішньочерепні зміни на ранніх стадіях при синдромах дислокації;
 •          У 23 пацієнтів (1,1%) були визначені кісткові дефекти, спричинені післяопераційним відновленням. У цих випадках проводили транскраніальну і транскутану ультрасонографію. Незважаючи на щільність дефекту більше 20-ти мм, вдалося отримати якісні результати сканування;
 •          У 302 пацієнтів (10%), а це були в основному люди старше 60-ти років, візуалізація була недостатньою.

Позитивним виявився і досвід вивчення хибнопозитивних результатів. Наявність такого результату показало, що іноді, навіть при найсучаснішій техніці, є ймовірність постановки невірного діагнозу. Кількість помилкових даних можна зменшити, всебічно вивчивши анамнез пацієнта, доповнюючи сканування офтальмологічними дослідженнями.

Висновки досліджень. Звичайно ж, підтвердилося, що використання транскраніальної ультрасонографії за допомогою обладнання SonoScape - це ефективний і доступний спосіб для проведення нейромоніторінка, нейроскрінінга і експрес-діагностики для визначення структурного внутрішньочерепного зміни. При цьому ефективність ТУС може бути збільшена при одночасному аналізі клінічних і ульстрасонарних даних. Такий принцип вивчення результатів дослідження дозволяє оптимально підібрати тактику проведення діагностики і мінімізувати інвазивне лікування.

Широкому поширенню ТУС чимало сприяє компактність, потужність і доступність скануючої апаратури SonoScape.

Отримані в процесі досліджень дані привели до широкого обговорення результатів. На основі цього, фахівці створили певний алгоритм роботи з ультрасонарними дослідженнями. Так як використання портативних сканерів дозволяє визначити патології на ранніх стадіях розвитку, то технологія нейроскрінінга повинна йти на доповнення з більш доступними МРТ / КТ. Сам алгоритм дій досить ефективний, що і було доведено під час досліджень. Умовно його можна поділити на три етапи:

 •          Клінічний. На цьому етапі лікар проводить ознайомлення зі скаргами пацієнта, анамнезом, результатами неврологічного дослідження. Таким чином визначається ділянка головного мозку, до якої необхідне залучення більшої уваги при проведенні ТУС.
 •          Сонографічний. На цьому етапі проводиться вивчення внутрішньочерепних змін, особливо в зоні, яка визначена, і вимагає особливої ​​уваги.
 •          Клініко-сонографічний. Проводиться зіставлення результатів двох попередніх етапів для визначення, наскільки адекватна діагностика, і які подальші заходи вживати (наприклад, КТ / МРТ).

Застосування транскраніальної УС дозволить на ранніх стадіях визначати зміни внутрішньочерепної структури, попередити розвиток патологій і пухлин. Особливо такий нейроскрінінг ефективний в діагностиці гематом різного характеру. Крім того, апаратура для ТУС може бути використана в якості інтраопераційного навігатора в режимі реального часу.

Продукція